Reklamné oznámenie
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.

Kto je Jordan Peterson? Mohol by som tu zavesiť link na Wikipediu, prípadne z nej sprosto skopírovať celé state a dohodiť občas dačo, aby to pôsobilo ako môj výtvor. Lenže to by splnilo svoj účel a malo by to istú logiku iba vtedy, keby som si týmto článkom robil reklamu. Tak to však vôbec nie je. Chcem vám skôr povedať o tom, ako som si vďaka Jordanovi Petersonovi „upratal izbu“ – a s tým aj svoj život. Možno vás to inšpiruje k niečomu podobnému.

V októbri 2016 som sa dostal k videu chlapíka, ktorý stojí na ulici pred nejakou vysokou školou a s úprimne zamysleným a pozorným pohľadom počúva afektovane gestikulujúcu študentku, ktorá mu hovorí, prečo je transfób, keď odmieta používať také oslovenia ľudí, aké si dotyční vyžiadajú. Človek čosi také nevída často – skutočnú snahu počúvať druhú stranu argumentu. To ma na tomto chlapíkovi okamžite upútalo. Keďže rozprávala hlavne študentka, mal som záujem vypočuť si aj jeho pohľad, ten som však musel hľadať inde. Zistil som, že ide o kanadského profesora psychológie menom Jordan Peterson a všemocný Google mi ponúkol nie málo: celý jeho YouTube kanál na prezeranie. A tam to všetko začalo...

Najprv videá, ktoré predchádzali samotnému konfliktu – jeho trojdielny komentár k zákonu C-16, ktorým sa malo vynucovať oslovovanie ľudí podľa ich želania. Tento komentár vyvolal obrovskú odozvu v kanadskej spoločnosti, nezvyčajne veľkú vzhľadom na zdanlivo neškodnú (ba možno dokonca prospešnú!) tému zavádzania vynúteného slovníka. Potom Petersonovo nekompromisné vystúpenie pred kanadským senátom, v ktorom vyslovoval námietky proti zákonu C-16. Boj tohto človeka za slobodu slova – pretože o nič iné tu ani nešlo – ma úprimne fascinoval. Na jednej strane som obdivoval Petersonovu výrečnosť, zanietenosť a hĺbku vedomostí, ktorú ponúkal de facto kanadskej verejnosti zastúpenej senátom, no potom tu bolo ešte čosi. Niekto by to nazval odvaha, ale ono to pôsobilo skôr ako záväzok ostať stáť, aj keď sa budú na človeka valiť sliny a údery z každej strany. A týmto ma Jordan Peterson úplne dostal. Kde sa to v ňom bralo? Ako dospel k takej psychickej konštitúcii, že je schopný (a ochotný) znášať úplne všetko v podstate neochvejne? Musel som sa o ňom dozvedieť viac.

Peterson má na svojom YouTube kanáli celé semestre svojich vysokoškolských prednášok z predmetov z oblasti psychológie a toto bola tá povestná zajačia nora Alice z Krajiny zázrakov, z ktorej som sa už nevyhrabal, a úprimne – už by som o to ani nemal záujem. A vlastne sa to už ani nedá. Zobral som si totiž od Morpheusa červenú pilulku, pilulku človeka, ktorý má slobodnú vôľu, verí, že je stvorený na Boží obraz a rozhoduje sa na základe svojho svedomia, nie na základe totalitných nariadení psychopatov či hlupákov.

A potom prišla zajačia nora v zajačej nore: seriál prednášok pred (vždy) vypredaným hľadiskom torontského divadla, v ktorom Peterson rozprával na tému Psychologická významnosť biblických príbehov. Všetko so všetkým súvisí. Hodnoty, ktoré Peterson prezentuje svojím životom a ktoré de facto sú základom našej civilizácie, majú korene v príbehoch, ktoré sú neuveriteľne staré, destilovali sa tisícročia a hmatateľnú podobu nadobudli po spísaní a skompilovaní do knihy, ktorej dnes hovoríme Biblia. V dobe relativizmu, keď sa nám nahovára, že každý si môže robiť, čo chce, a to bez dôsledkov, môže rozoberanie príbehov z Biblie a ich aplikácia na svet dnešného človeka pôsobiť ako činnosť šialenca či náboženského fanatika. Takáto predstava však od reality už nemôže byť vzdialenejšia. Peterson je skutočný vedec. Keď niečo nevie, prizná, že nevie. Jeho cieľom je pravda bez ohľadu na to, či to bude preňho prospešné, alebo nie. A v tomto seriáli prednášok naplno využil všetky svoje rozsiahle poznatky zo štúdií množstva psychológov a stoviek prečítaných kníh a vyšlo mu z toho poznanie, že Biblia je zdrojom životnej múdrosti, ktorá dokáže človeka previesť životom najlepšie, ako to ide.

Z Petersona sa postupne stávala „rocková hviezda“ akademického prostredia. Volali ho do televízií, robili s ním rozhovory najznámejší moderátori a podcasteri. Tak sa dostal aj k rozhovorom, ktoré ešte viac zvýšili jeho popularitu, keďže opäť výrečne a vedecky podložene oponoval radikálnym feministkám v Británii. Napísal knihu 12 pravidiel pre život: Liek na chaos, ktorá sa stala celosvetovým bestsellerom (medzičasom napísal voľné pokračovanie s názvom Za hranicou poriadku: Ďalších 12 pravidiel pre život), a začal cestovať po celej planéte, aby vo vypredaných sálach veľkomiest rozprával o tom, že človek má na seba zobrať toľko zodpovednosti, koľko len unesie, lebo iba v tom dokáže nájsť zmysel svojho života a vyhne sa pádu do nihilizmu a do náručia totalitných systémov – myšlienka taká zvláštna v dobe, kedy sa neustále hovorí iba o tom, koľko máme práv a na čo všetko máme nárok. A počas Petersonových prednášok by ste v sálach počuli spadnúť špendlík. Ľudia počúvajú, lebo vedia, že tu sa triafa do čierneho. ZODPOVEDNOSŤ je to kľúčové slovo.

A tu sa dostávame ku mne. Aj ja som zistil vďaka Jordanovi Petersonovi, že mám istú zodpovednosť za mnoho vecí. Napríklad za to, ako vyzerá moja izba. Lebo to je obraz duše človeka. A ak by si človek chcel upratať v duši, no zdráha sa, dobré je začať fyzickým prostredím, v ktorom existuje, lebo to potom spätne ovplyvňuje zmýšľanie/dušu človeka. „Spravte aspoň jednu izbu vo svojom dome krásnou“ – to je parafráza na jedno z pôvodných dvanástich Jordanových pravidiel. A tak som si doma upratal. Zvláštne na tom celom je, že keď raz začnete, už s tým nechcete skončiť. A tak postupne skrášľujem svoj byt, upratujem, vyhadzujem nepotrebné veci, prinášam dnu nové, krásne. A potom sa to prenáša aj do môjho zamestnania, do môjho mesta, do môjho štátu, do celého sveta, ktorého som súčasťou. Svojou malou trochou zlepšujem situáciu vo svete. A o tomto je Petersonova filozofia: keby si každý jednotlivec upratal v tom svojom prostredí, za ktoré je zodpovedný, svet by vyzeral úplne inak. O tomto to je – o JEDNOTLIVCOCH, nie o propagandistických heslách rýchlokvasených lídrov, ktorí chcú zo dňa na deň navodiť na zemi raj jednoduchými a rýchlymi riešeniami. Pozitívna zmena sa nikdy nedosahuje jednoducho a rýchlo.

A tak moje pôsobenie vo svete v zmysle mojej zodpovednosti je v tomto: viem po anglicky, viem titulkovať, mám čas a technické možnosti, preto chcem prinášať Jordanov odkaz aj ostatným ľuďom. Aby sa prebudilo čo najviac ľudí, nech nás je kritická masa, inak spadneme do totality, ktorá je VŽDY schovaná za rohom a čaká, kedy čo len na chvíľu poľavíme a prestaneme si upratovať náš vlastný byt. Niečo naznačila už kovidová kríza a objavujú sa náznaky ďalších. Jordan Peterson poskytuje ľuďom skutočne protilátky proti chaosu – v duši, ale v dôsledku toho aj vo vonkajšom svete. Toto nie je prázdna fráza, svedčím o tom vlastným životom.

Ak aj vy už máte dosť zabárania sa v bahne práv a privilégií a chcete urobiť zásadnú zmenu vo svojom živote smerom k zodpovednosti za svoj život, ale aj za život svojho okolia, skutočne vám odporúčam prezrieť si túto stránku a začať vnímať, čo tento – odvážim sa povedať – moderný cirkevný otec rozpráva.

Úprimne vám prajem obohacujúce sledovanie.

Peter Štrba

 

P.S.: Vľavo dole na hlavnej stránke máte tiež možnosť zadať svoj mail a vždy, keď otitulkujem nové video, vám príde upozornenie.